Radek Špicar: Dopady covidu-19 na českou ekonomiku

Českou ekonomiku již přes rok sužuje koronavirová krize.📈📉
Rádi byste se dozvěděli, co bude dál a na co se případně připravit?

Radek Špicar aktuálně působí na pozici viceprezidenta pro hospodářskou politiku a export ve Svazu průmyslu a dopravy. Jeho dosavadní kariéra zahrnuje unikátní zkušenost ze státní správy, soukromého i neziskového sektoru. Působil na pozici náměstka místopředsedy vlády pro ekonomiku, byl členem top managementu Škoda Auto a vedl pražskou pobočku think-tanku Aspen Institut.

Těšíme se na Vás!

English version:

The Czech economy has been suffering from the coronavirus crisis for over a year.

Would you like to know what will happen next and what to prepare for?

Radek Špicar currently holds the position of Vice President for Economic Policy and Export in the Confederation of Industry and Transport. His career to date includes a unique experience in public administration, the private and non-profit sectors. He held the position of Deputy Prime Minister for the Economy, was a member of the top management of Škoda Auto and led the Prague branch of the Aspen Institut think-tank.

We look forward to you!