Podcast: Petr Koblic o situaci na finančních trzích v době velkých změn

Podívejte se na náš rozhovor s Petrem Koblicem, generálním ředitelem Burzy cenných papírů Praha. Působí také jako finanční ředitel ve správní radě Vídeňské burzy a jeho alma mater je právě Vysoká škola ekonomická FFÚ.

V rozhovoru uslyšíte o situaci na finančních trzích v době velkých změn, jaký má Petr Koblic názor na Revolut a jiné platformy umožňující přímý nákup akcií a jeho doporučení pro mladé investory. 📉

English version:

Take a look at our interview with Petr Koblic, CEO of the Prague Stock Exchange. He also serves as the Chief Financial Officer of the Board of Directors of the Vienna Stock Exchange and his alma mater is the University of Economics, FFA.

In the interview, you will hear about the situation in the financial markets at a time of great changes, Petr Koblic’s opinion on Revolut and other platforms enabling the direct purchase of shares and its recommendations for young investors.